UKR
Свята Хрещення та Богоявлення 19 січня
2022.01.18

Свята Хрещення та Богоявлення 19 січня

19 січня ми відзначаємо два великі свята – Хрещення Господнє та Богоявлення. Закінчуються веселі зимові свята, починаються хрещенські морози — найсуворіший період зимової пори. 

 

Значення у православ'ї

Хрещення (Водосвяття, Водохрещі, Йордан, Ордань) — одне з найдавніших християнських свят, яке було встановлено ще за часів апостолів. Цього дня Ісус Христос був охрещений Іоаном Хрестителем у водах річки Йордан. Про це говорять усі чотири Євангелії:

«І було в ті дні, прийшов Ісус із Назарета Галілейського і хрестився від Іоана в Йордані. І коли виходив з води, відразу побачив Іоан, що розкриваються небеса і Дух, як голуб, що сходить на Нього. І голос був із небес: «Ти Син Мій улюблений, у Якому Моє милосердя» (Мк. 1,9-11).

Служби розпочинаються увечері 18 січня. Попередньо віруючі витримують одноденний суворий піст. На згадку про подію 19 січня у храмах відбувається хресний хід на Йордан — освячення води у природних водоймах. Для обряду використовують традиційну релігійну атрибутику. У деяких місцевостях після молебну та перед обмиванням в йордані випускають пару голубів.

Цікаво, що Хрещення часто називають Богоявленням, проте по суті це два різні свята, що відзначаються одного дня. Хрещення нагадує про вищезгадане хрещення Христа. А Богоявлення про подію, що сталася під час хрещення, коли з неба у вигляді голуба зійшов Святий Дух, а сам Ісус Христос проголосив себе Спасителем.

Вода – початок життя. У перекладі з грецької “хрещу” означає занурюю у воду. Символ Хрещення полягає в тому, що як тіло омивається освяченою водою, так душа віруючого очищується від гріхів Спасителем. Саме тому двонадесяте свято тісно пов'язане з обмиванням у освяченій річковій воді.

 

Народні звичаї в Хрещенський Святвечір і 19 січня

Життя наших предків було тісно пов'язане із землеробством, тому всі звичаї ніби то підкреслювали надію на великий урожай та милість природи.

18 січня святкова вечірня трапеза розпочиналася після першої зірки. З церкви приносили освячену воду та свічку. Як і в Різдвяний Святвечір, на столі стояла голодна кутя, вівсяний кисіль, млинці, вареники та пироги з пісною начинкою. Приймання їжі починали з ложки святої води, проте бажаючим повторити слід пам'ятати, що агіасму (святиню) можна приймати лише натще. Свічку зберігали весь рік і запалювали у великі свята або використовували для очищення житла.

Після вечері всі ложки клали в одну миску і накривали шматком хліба, щоб зернові народили, а лани радували добрим урожаєм. Потім господар будинку брав миску з сочивом і йшов надвір задобрювати мороз: «Мороз, мороз, йди до нас вечеряти, але не морозь наших коней, бугаїв, курей, свиней, жита та пшениці!» Інші домочадці, частіше діти, проганяли коляду — вибігали на вулицю і стукали палицями об кут хати, примовляючи:

Тікай, кутя, із покуття,

а узвар — йди на базар,

Паляниці, лишайтесь на полиці,

а дідух — на теплий дух,

Щоб покинути кожух!

Якщо в будинку ще залишався дідух, його виносили та спалювали – пускали “теплий дух”, закликали весну. Попіл розсіювали по городу, щоб уродили огірки. 

Збирали хрещенський сніг. Талу воду зберігали, як цілющий засіб. Сніг давали їсти домашнім тваринам, щоб вони були безнапасні, здорові та плодючі. Розкладали у дворі невеликі снопи жита, пшениці, вівса, ячменю; окрайці житнього та пшеничного хліба, коржики, залишені з Нового року (мається на увазі Старий Новий рік) та Різдва. Потім випускали домашню худобу і поки що тварини, птахи їли, окропляли їх водохресною водою.

Також існував звичай годувати домашню худобу спеціальним хлібом. Хазяйка пекла хрестоподібний хлібець, господар відносив його в хлів, розламував і, благословивши "тваринку", згодовував усім потроху.

У Хрещенський святвечір останній раз щедрують. Хлопці приходять щедрувати лише до тих дівчат, які готові на видання. Крім того, 18 січня — останній день колядок, коли Маланку водять найчастіше дівчинки.

19 січня освячували житло. Можна очистити будинок самому. Для цього господар із молитвою та запаленою церковною свічкою зрошує кожну кімнату водохресною водою. 

Дівчата клали у святу воду корали та інші прикраси, вмивали обличчя, щоби щоки були рум'яними, а шкіра здоровою.

Протягом зимових святок жінки не ходили до води, це робили виключно чоловіки. Великою неповагою до обряду Хрещення вважалося полоскання білизни 19 січня.

 

Купання в Йордані

На згадку про те, як Син Божий занурювався у води Йордану, бажаючі беруть участь у Хресному ході, щоб поринути в йордань — хрестоподібну ополонку, або просто в освячені води річки (у більш південній місцевості). Оскільки коріння традиції сягає нашого язичницького минулого, церква просить не вважати обряд християнським, але у зв'язку з його великою популярністю і не забороняє.

Обивателі бачать в зануренні в йордань спосіб очищення тіла та душі. Особливо прагнули "пірнути" в ополонку ті, хто на Святки ходив рядженим, щоб змити бісівську маску.

Для тих, хто дійсно хоче очиститися духовно, священники рекомендують суворий піст, відвідування літургії, сповідь і причастя.

 

Як поринути правильно?

До занурення у крижану річку бажано підготуватися заздалегідь. Для цього тіло поступово загартовують, обливаючись все холоднішою водою в домашніх умовах.

Не варто чинити обряд у “диких” місцях, де не вивчено дно і немає можливості отримати підтримку у разі нещастя. Захід необхідно проводити організовано, під наглядом медиків та рятувальників. 

Перед початком переконайтеся, що ви здорові. Будь-які хронічні чи гострі запальні процеси – пряме та безумовне протипоказання.

Жінкам радять одягати закриті, по можливості нові, довгі сорочки. Білизна та купальники небажані.

Перед зануренням необхідно зробити енергійну розминку. Потім слід вмитися, змочити руки, спину, груди і тільки після цього опускатися повністю. 

Небажано пірнати із головою. Раптове занурення в зимову воду може призвести до зупинки серця. Понад те, лікарі рекомендують занурювати тіло, не знімаючи головний убір.

Не привченим до шокової температури можна перебувати в ополонці не більше 2-3 секунд. Загартовані можуть витримати 1-2 хвилини і здійснити потрійне занурення.

Після занурення слід швидко зняти мокрий одяг, ретельно розтертися і одягнутися в сухе.

До та після купання не можна приймати алкоголь та курити. Спиртні напої створюють ілюзію тепла, але збільшують тепловіддачу. А куріння порушує кровообіг та викликає переохолодження.

 

 

Вам також буде цікаво:

В Україні Щедрий вечір!

Секрети водохресної води

Посівання 14 січня на щасливий новий рік

21 грудня 2021 — день зимового сонцестояння

Різдвяний Святвечір — церковні та народні звичаї, цікаві факти, прикмети

Повернутися на головну
Вибрати розділ
×