UKR
 • ukr
 • rus
 • eng
Як не стати жертвами злочинців біженцям та ВПО\: поради від порталу Flagma
2022.08.12

Як не стати жертвами злочинців біженцям та ВПО: поради від порталу Flagma

Представники правових організацій ЄС та України серйозно занепокоєні динамікою росту злочинів у сфері торгівлі людьми та трудової експлуатації. Масовий виїзд українців за кордон, активні внутрішні міграції населення та гостра потреба матеріальної допомоги, житла, працевлаштування наштовхнули міжнародних й вітчизняних правопорушників на створення різноманітних шахрайських схем. Як не стати жертвою під час пошуку притулку, працевлаштування в інших державах та в Україні? Отримайте вичерпні поради від порталу Flagma!

 

Вам також буде цікаво:

Вакансії та резюме в Україні

Вакансії та резюме в Польщі

Робота в 50+ країнах: зручний пошук!

 

Торгівля людьми

В умовах воєнного стану та невпорядкованої міграції населення в Україні та за її межами, почастішали випадки протизаконної торгівлі з метою примусової праці або комерційної сексуальної експлуатації людей, особливо жінок та дітей. Водночас чоловіки, які залишилися в країні та втратили роботу, теж можуть стати жертвами злочинців. Виходячи з Протоколу “Про попередження і припинення торгівлі людьми”, злочин має наступні ознаки:

 • перевезення, передача третім особам та продаж;
 • використання у сфері сексуальних послуг, проституції, порноіндустрії;
 • застосування у воєнних конфліктах;
 • рабство та всі подібні до нього ситуації;
 • будь-яка примусова праця;
 • залучення у боргову кабалу;
 • усиновлення чи удочеріння; взяття під опіку з комерційною метою;
 • примусове донорство, трансплантація;
 • залучення до скоєння злочинів;
 • примушення за допомогою насильства, шантажу, погроз.

 

Пошук роботи в Україні та за кордоном: найголовніше

Щоб не стати жертвою трудової експлуатації, 
обирайте для пошуку актуальних вакансій ресурси з перевіреною репутацією!

Міжнародний портал Flagma надає безплатні послуги для пошуку роботи та публікації вакансій, резюме в Україні й ще 52 країнах на українській, російській, англійській і польській мовах. Ми працюємо на ринку електронних послуг з 2000 року — це найкращий доказ довіри користувачів та якості послуг. 

Наразі на Flagma опубліковано більше ніж 30000 перевірених вакансій в Україні та понад 680 000 вакансій за кордоном. Усі вакансії та резюме, розміщені на міжнародній дошці оголошень Flagma, проходять модерацію, але не дивлячись на перевірку та надані документи неможливо гарантувати порядність компанії та її співробітників. Тому нагадуємо – не надсилайте передоплату, перевіряйте дані про компанію в інтернеті. Рекомендуємо прочитати статтю та взяти до уваги всі поради щодо перевірки потенційного роботодавця.

Отже, з Flagma ви можете здійснювати пошук співробітників чи працевлаштування в 53 державах, користуючись лише одним обліковим записом. Отримуйте свіжі пропозиції першими, підписавшись на розсилку!

 

Цілі правопорушників

Користуючись неврівноваженим психологічним станом українських біженців та ВПО, а також певним тимчасовим безладом у системі вітчизняної та міжнародної системи правопорядку, злочинці намагаються:

 • заволодіти персональними даними з метою подальшого їх використання у шахрайстві;
 • заволодіти особистими коштами або майном;
 • використовувати працю найманих робітників безплатно або з неповною оплатою;
 • знайти “живі ресурси” для організації торгівлі людьми;
 • шантажем та погрозами залучити до скоєння правопорушень.

 

Вам також буде цікаво:

Нерухомість в Україні та інших країнах: оренда, купівля та продаж будь-яких об’єктів

Flagma – портал для бізнесу, який об'єднує країни. Здійснюйте імпорт, експорт товарів, послуг з одного облікового запису!

Де знайти роботу українцям: важливі рекомендації стосовно працевлаштування в кризовій ситуації

 

Ознаки трудової експлуатації

Виходячи з прав, які встановлені трудовим законодавством певної країни, трудова експлуатація набуває наступних ознак:

 • розмір заробітної плати за годину чи за місяць нижчий за мінімальний;
 • невидача заробітної плати чи видача лише її частини;
 • кількість робочих годин та днів більше, ніж максимальна встановлена законом;
 • працівник має заплатити роботодавцю за надання роботи;
 • роботодавець вилучає документи робітника та утримує його у певному місці;
 • робітник змушений виконувати трудові функції, не передбачені договором;
 • робітника примушують виконувати дії, що порушують закон;
 • робітник працює та мешкає в одному місці.

Влаштовуючись на роботу ні при яких обставинах не віддавайте роботодавцю паспорт, навіть якщо ви йому довіряєте. Вимагайте вкладення офіційного договору. Надайте відомості про ваше місце перебування (адресу, реквізити роботодавця) людям, які при потребі зможуть про вас подбати.

 

Ознаки підозрілих вакансій

Зверніть увагу! Злочинці активно користуються слабким знанням а то й повним незнанням українцями мови тієї країни, де вони зупинились. Для прийняття важливих рішень, заповнення документів користуйтеся допомогою перекладачів та консультантів в офіційних установах, залучайте до спілкування надійних волонтерів. Рішуче відмовляйтеся від будь-якої пропозиції, якщо вам не все зрозуміло. Кажіть автору вакансії ні, якщо:

 1. Вам пропонують надзвичайно привабливі умови: високу зарплату, зручний графік, легкі обов’язки, швидкий кар'єрний зріст та інше. При цьому наявність у вас диплома чи досвіду необов’язкові (“Всьому навчимо!”). Трудові функції, перелічені в таких оголошеннях, найчастіше розмиті — тобто, мають мінімум конкретики.
 2. Підозрілий роботодавець наполягає на спілкуванні лише через додатки WhatsApp, Google Hangouts, Telegram та подібні. Рекомендуємо надавати перевагу спілкуванню за телефоном, при власній зустрічі; або через електронну пошту (листи повинні надходити з офіційного домену компанії).

Буває й так, що відповідь на ваше резюме приходить дуже швидко. Коротка співбесіда — і ви працевлаштовані. Все це привід насторожитися і не поспішати надавати копії документів, уважно впевнитися у порядності автора вакансії.

 

Як перевірити роботодавця

 1. Проведіть найпростіший аналіз ринку праці: скільки коштує така робота у середньому? Дійсні роботодавці пропонують середньоринкову вартість праці ± 20%. Суттєві відхилення — ознака обману.
 2. Загугліть назву компанії, що пропонує вакансію: чи існує вона насправді? Відвідайте її сайт, соцмережі. Зверніть увагу на контент та відкритість ресурсів — надійні компанії завжди надають максимальну інформацію про себе. В пошуках активно користуйтеся  сервісом Google Перекладач.
 3. Який сайт виглядає підозріло? Той, що створений тільки “вчора”. В наявності мінімум інформації, контактні дані недоступні або створюють враження підробки (див. пункт 6). Відкривши головну сторінку, ви бачите строкатий дизайн, що нагадує онлайн-казино. Перевірте реєстраційні дані сайту — для цього введіть посилання на головну сторінку в пошукову строку сервісу. На відміну від шахрайських сайтів, інформації офіційні веб-ресурси максимально відкриті. Найчастіше використовується брендований дизайн, або сайт оформлений в офіційному стилі.
 4. Якщо є змога, перевірте фізичну адресу офісу, поїхавши особисто, чи за допомогою google-карт. Шахрайські реквізити можуть вести на пустир чи взагалі з’ясується, таких будівель не існує. Або за цією адресою розміщена зовсім інша установа чи, навіть, приватне житло.
 5. Пошукайте відгуки про потенційного роботодавця з боку працівників і клієнтів. Загальна картина надасть вам уяву про порядність та стабільність; відношення до людей; методи роботи та загальний посил компанії.
 6. Зверніть увагу на електронну адресу роботодавця. Підозріло, коли це набір довільних символів, бото-нікнейм та інші дивні утворення, сформовані при автоматичній реєстрації великої кількості адрес. Існує й більш складний варант підробки — аналог дійсної адреси з деякими несуттєвими відмінностями. Так, вживається мала буква замість великої (Nestlу.соm — nestle.com) використовується інша транскрипція (Nestlе — Nestlу — Nіstlе). Використовується назва компанії та популярний поштовий сервіс: nеstlе@yahoo.com або nеstlе@gmail.com. Щоб впевнитися, офіційна це адреса чи підробка, зайдіть на сайт роботодавця та порівняйте контакти.

 

Попередження шахрайства

 1. Будьте особливо обережні, якщо просять надати ідентифікаційний код, паспортні дані, банківські рахунки, кредитну історію, номер водійського посвідчення, дані про соціальне страхування. Реальні роботодавці потребують особисту інформацію лише під час укладання трудового договору. Ніякої необхідності надання цих даних на етапі подачі заявки немає.
 2. Нікому не давайте ваш паспорт: показуйте документи, не випускаючи з рук, користуйтеся додатком “Дія”.
 3. Ні за що не платіть: деякі правопорушники просять передоплату за, ніби-то, попередні послуги: створення банківської картки, укладання договору, обробку ваших особистих даних тощо. Платити повинні вам, а не ви!
 4. Не відповідайте на підозрілі дзвінки, листи та повідомлення.
 5. Якщо вам відповіли на розміщене на інтернет-ресурсі резюме, зверніть увагу, чи відповідає запропонована робота вашій кваліфікації: найчастіше розпливчасті обов’язки ведуть саме до трудової експлуатації.
 6. При укладанні трудового договору (це якраз той етап, коли ви маєте надати особисті дані) наполягайте на власній зустрічі чи, хоча б, співбесіді за відеозв’язком.
 7. Ніколи не погоджуйтеся виконувати будь-які фінансові транзакції від імені роботодавця або приймати чеки, надіслані вам для здійснення закупівель від імені якоїсь іншої особи.
 8. Не погоджуйтеся на вакансію, яка має на увазі створення декількох облікових записів на одному ресурсі чи інші порушення правил.
 9. Не беріть аванс за роботу, яку ще не виконали й тим більше не підписуйте ніяких фінансових зобов’язань.

 

Вам також буде цікаво:

Благодійність: пропонуйте, запитуйте безплатну допомогу на Flagma!

Вимушені переселенці в Україні: куди звертатись за допомогою

 

Права найманих працівників

Щоб уникнути будь-якої експлуатації, потрібно знати трудові закони та права тієї країни, де плануєте влаштовуватися на роботу. Ось деякі приклади прав найманих працівників:

 • укладання письмового договору, в якому чітко прописані всі права та обов'язки сторін (навантаження, розмір та порядок зарплати та інших виплат; трудова функція, строки дії договору та всі інші важливі для продуктивної взаємодії та правового захисту домовленості);
 • отримання мінімальної або, за умовами договору, збільшеної заробітної плати за робочий день або місяць;
 • встановлена кількість обов’язкового трудового навантаження: кількість робочих годин та днів на тиждень, включно понаднормові; укладання письмового трудового договору, де повинні бути чітко прописані умови роботи й обов'язки сторін, зокрема розмір і порядок нарахування зарплати та інші виплати;
 • мінімальний вік, з якого допускається прийняття на роботу;
 • певна кількість днів відпустки на рік.

 

Проблеми українських біженців в ЄС та їх попередження

Рятуючись від війни, біженці стають психологічно та економічно незахищеними. Саме в такому стані ними найлегше маніпулювати. Злочинці використовують прості, але дієві схеми: пропонують роботу, що не існує; вмовляють скористатися приватним транспортом або безплатним житлом, викрадають поодиноких та інше.

Половина всіх переміщених — діти, багато хто з них виїхав за кордон без документів, а в деяких випадках, і без батьків. Ризик, що дитина потрапить у руки работорговців, дуже великий. 

Біженки можуть потрапити у сексуальну чи трудову експлуатацію, стати жертвою насилля. Волонтери розповідають про випадки, коли обов’язки, зазначені у вакансії, в реальності мали зовсім інше трактування. Також нерідко трапляється, що жінці пропонують безплатне житло, яке потім потрібно “відробляти по бартеру”. Правозахисники наголошують: обмін послугами — це незаконно.Якщо є обов’язки, повинна бути і зарплата.

Вразливими стають в тому числі жінки, які легально працевлаштовуються там, де живуть. Вони потрапляють у повну залежність від роботодавця, який може висувати будь-які вимоги та претензії. Так, працівником, що проживає та працює на фермі чи в іншому віддаленому місці, хазяїн може досить успішно маніпулювати, відзначаючи, що “ви недостатньо гарно працюєте, а при  цьому живете у мене”. Таким чином кількість обов’язків поступово зростає, а зарплата падає або, навіть, зовсім зникає.

 

Ви щойно перетнули кордон…

Найкраще, що може зробити жінка, — організувати від’їзд так, щоб весь час користуватися допомогою або послугами лише перевірених перевізників, волонтерів. Наразі зробити це цілком можливо: у соцмережах багато людей, які діляться досвідом і з готовністю допомагають інформацією, контактами. 

Водночас волонтери, що зустрічають біженок по той бік кордону, відмічають випадки, коли навіть їм пропонують гроші за передачу “під опіку” дітей та жінок. Обережність та здоровий глузд — ось найголовніші принципи, яким треба користуватись:

 1. Заздалегідь дізнайтеся контакти поліції в тій країні, з якою будете мати справу.
 2. Намагайтеся триматися групами: особливо вразливі жінки та дівчата, що пересуваються поодинці.
 3. Завжди детально уточнюйте, на яких умовах вам нададуть допомогу.
 4. Якщо в прикордонній зоні вам пропонують скористатися транспортом до пункту, де можна заночувати, — це нормально. Тут багато правоохоронців і ризики мінімальні.
 5. Інша справа, коли вас просять кудись прийти, щоб дістатися до машини — на заправку, або в будь-яке інше віддалене, безлюдне місце. Довірятися незнайомцям в такому випадку — погана ідея.
 6. Не погоджуйтеся сідати у випадковий автомобіль, ночувати в незнайомому місці. Також волонтери радять вживати тільки ту їжу та напої, які пропонують у волонтерських наметах чи надійних гуманітарних центрах.
 7. Не соромтеся запитувати у волонтерів посвідчення. Подивіться, чи є поблизу намет цієї організації, — у прикордонну зону здебільшого допускають лише перевірених волонтерів.
 8. Не випускайте з рук документи. Про всяк випадок сфотографуйте їх. Напишіть всі дані вашої дитини (включаючи ПІБ, дату народження та адресу прописки, групу крові, наявність алергії та інших особливостей з боку здоров’я, контакти батьків та інших довірених осіб) та покладіть цей папірець сину чи донці у кишеню незалежно від їх віку.
 9. Тримайте при собі телефон. Фотографуйте волонтерів, номера машин, якими пересуваєтесь та передавайте їх родичам. Записуйте контактні дані, адресу, ПІБ тих людей, які пропонують вам кімнату, житло. Просіть показати посвідчення особистості.
 10. Тримайте контакт з рідними, знайомими. Сповіщайте їх про свої пересування.

Також відомо, що злочинні організації передають одна одній інформацію що до біженців: в місцях, де розмістилася група українців, з’являються так звані рекрутери, які гарно розмовляють українською, вміють викликати довіру. Злочинці ніби то пропонують українкам привабливу і цілком пристойну роботу в сусідніх державах, а потім вивозять охочих в невідомому напрямку. Саме така схема існує в Бельгії, Голландії та Угорщині.

 

Вам також буде цікаво:

Як розпочати роботу у фрилансі. Частина I. Плюси та мінуси співпраці поза штатом

Як розпочати роботу у фрілансі, Частина 2. Перші кроки

 

Безпека документів

 1. Не надавайте свої документи та документи дітей нікому, окрім представників офіційних установ України або інших держав.
 2. Показуйте паспорт, тримаючи його в руках, або користуйтеся додатком “Дія”.
 3. Тримайте документи при собі.
 4. Зробіть кілька копій документів та зберігайте їх у різних місцях.
 5. Електронні копії документів тримайте на кількох носіях: телефоні, планшеті, хмарному диску, в чернетках електронної пошти тощо.

 

Безпечна логістика

 1. Зробіть все, щоб побудувати ваш маршрут заздалегідь. Знайдіть контакти перевірених волонтерів. Приготуйте запасні варіанти на той випадок, якщо щось піде не так.
 2. Намагайтеся побудувати логістику, щоб у вашому переміщенні до кінцевого пункту не було таких пауз, коли ви залишитеся без опіки волонтерів.
 3. Користуйтеся послугами перевірених перевізників та гуманітарних центрів.
 4. Намагайтеся обговорити умови подорожі заздалегідь.
 5. Не сідайте в незнайомий автомобіль, особливо якщо подорожуєте наодинці.
 6. Надайте фотографію номерів авто, водія та інших пасажирів близьким.

 

Безпека спілкування

 1. Встановіть на телефон додатки-перекладачі.
 2. Не передавайте іншим особам власні документи (в тому числі документи дітей), кошти та засоби зв’язку.
 3. Не довіряйте незнайомцям — як чоловікам, так і жінкам.
 4. Домовтеся з близькими про кодове слово, фразу, яка буде означати прохання про допомогу.
 5. Постійно перебувайте на зв’язку: розповідайте довіреним особам, які пропозиції ви отримали; надавайте адреси перебування; відправляйте дані волонтерів, до яких звернулися.

 

Безпека дітей

 1. Подбайте про безпеку документів дитини: надавайте їх лише офіційним представникам України чи інших держав. Зробіть електронні та паперові копії й зберігайте в різних місцях, на різних носіях. Напишіть всю інформацію про дитину (ПІБ, дату народження, адресу прописки та проживання, групу крові, особливості здоров’я, контактні дані батьків та осіб, що зможуть попіклуватися про дитину. Бажано продублювати всю інформацію англійською мовою) та покладіть сину чи донці у кишеню, не зважаючи на те, наскільки вони дорослі.
 2. Якщо ви помітили на кордоні чи в іншому місці хаотичного скупчення українських біженців поодиноку дитину, обов'язково сповістіть про це найближчого поліціянта чи надійного волонтера. Не залишайте маленьку людину без допомоги. Організація зниклих дітей Європи просить повідомляти про зниклих негайно на гарячу лінію за номером 116000.
 3. Якщо ви помітили, що хтось фотографує вас чи вашу дитину — невідкладно зверніться по допомогу до поліціянта чи надійного волонтера. Не залишайтеся наодинці. Тим більше не погоджуйтеся на підозрілі пропозиції. Пам’ятайте, що ці ж шахраї можуть вас переслідувати і в інших містах, країнах.
 4. Слідкуйте, з ким спілкуються ваші діти в соцмережах. Забороніть розміщувати особисту інформацію, прохання про спонсорство та інші ризиковані пости.
 5. Забороніть відповідати на повідомлення від незнайомців. Створюйте довірливі відносини, щоб дитина могла звернутися до вас з будь-яким питанням чи за порадою.
 6. Не залишайте дітей без нагляду; не просіть доглядати за вашою дитиною незнайомців.
 7. Супроводжуйте дитину на заняття до школи, особливо, якщо вона слабко володіє мовою.
 8. Домовтеся з про кодове слово чи фразу, яка буде означати прохання про допомогу.

Правоохоронцям відомо про можливість виникнення кримінальної ситуації з місцями, куди запрошують на відпочинок групи дітей. Ще задовго до війни міжнародні кіднеппери відпрацювали схеми викрадення з літніх таборів, переважно, для використання в порноіндустрії та для знімання фільмів про насильство.

 

Вам також буде цікаво:

Популярні Youtub-канали для вивчення англійської мови

Обирайте українське: наші аналоги популярного софту для бізнесу та роботи

 

Куди звертатися за допомогою?

Якщо виникла підозра, що ви можете стати жертвою злочинців, або вас нав’язливо переслідують, чи ви просто боїтеся — звертайтеся до поліціянтів; прикордонників; працівників гуманітарних місій; волонтерів (впевнившись, що вони мають офіційне посвідчення). Або телефонуйте за номером загальноєвропейської гарячої лінії 112.

Шукаючи прихисток за кордоном, прагнучи працевлаштуватися, довіряйте власним інстинктам: якщо ситуація здалася вам підозрілою, не присипляйте власний страх та не йдіть з почуттям особистої безпеки на компроміс. Злочинці постійно удосконалюють кримінальні схеми, і тільки ви самі можете подбати про себе та свою дитину найкраще.

Повернутися на головну
Вибрати розділ
×