UKR
  • ukrУкраїнська
  • rusРусский
  • enEnglish
Як розпочати роботу у фрилансі\. Частина I\. Плюси та мінуси співпраці поза штатом
2022.05.05

Як розпочати роботу у фрилансі. Частина I. Плюси та мінуси співпраці поза штатом

Фриланс – можливість працювати віддалено, з будь-якої точки світу. Цей спосіб повною мірою оцінили під час обмежень через Covid-пандемію. А також у зв'язку із ситуацією в Україні, що склалася після 24 лютого 2022 року. Крім того, до фрилансерів належать усі виконавці поза штатом. Підрядники у будівництві, освіті, медицині; фотографи та журналісти — теж фрилансери. Розбираємо всі плюси та мінуси фрилансу для виконавців та роботодавців.

 

Вакансії та резюме в Україні

Вакансії та резюме в Польщі

Робота в 50+ країнах: зручний пошук!

 

Переваги для фрилансерів

  • Значна економія часу на збирання, дорогу.

В середньому, щоб зібратися на роботу, ми витрачаємо від 30 до 40 хвилин щоранку. На дорогу в офіс і додому йде близько години. Таким чином, ми втрачаємо близько 2,5-3 годин, які фрилансер заповнює корисними справами. Ця перевага справедлива у разі роботи вдома.

  • Вільний графік роботи.

Студенти, школярі та інші охочі підробити у вільний від основної роботи час можуть планувати графік, як їм зручно. Цей момент також важливий для людей, обтяжених сім'єю, вони можуть самі розподіляти час, який готові витратити на роботу і, за бажанням, частіше бувати з рідними.

  • Незалежність від конкретного робочого місця.

Деякі фрилансери можуть працювати вдома або сидячи під пляжною парасолькою на березі моря. З інструментів – ноутбук та доступ до інтернету. “Віддаленка” — рятувальне коло для маломобільних людей, молодих батьків, інтровертів. Це, звичайно, не відноситься до робіт, що вимагають фізичного впливу на об'єкт, — збирання меблів, оздоблення приміщень тощо.

  • Низький поріг для власного бізнесу.

Досвідчені фрилансери, як правило, стають роботодавцями для новачків або колег, які не люблять займатися просуванням своїх послуг. Підприємцю не доведеться витрачатися на оренду офісу, придбання дорогого обладнання. Хоча деякі фрилансери (будівельники-бригадири, фотографи) все-таки змушені набувати професійної апаратури.

  • Конкретика трудових зобов'язань.

Приступаючи до виконання роботи, позаштатник має чітку інструкцію — ТЗ (технічне завдання) або договір, де розписано всі очікування клієнта. Це, як правило, текстовий документ, який супроводжується усними поясненнями. Все, що йде понад договору, оплачується окремо або може бути використане як аванс за отримання взаємної послуги (рекомендації, наприклад).

  • Можливість обирати партнерів.

Згодом у фрилансера з'являються колеги або знайомі у суміжних професіях, з якими він починає співпрацювати за власним бажанням. Таким чином, складається коло, в якому приємно та спокійно працювати.

  • Найбільш комфортні умови праці.

Індивідуальне робоче місце, їжа, температурний режим та інші потреби вирішуються дуже легко. Є винятки – у деяких професіях працівники залежать не лише від себе.

  • Можливість обирати проєкти.

Фрилансер вибирає проєкти відповідно до професійних навичок та інтересів, особистих уподобань. Так, ніхто не змусить копірайтера взяти для статті тему, над якою він не може працювати через моральні обмеження.

  • Постійне самонавчання.

Спілкуючись із різними замовниками, фрилансер отримує різноманітний досвід, таким чином постійно підвищуючи кваліфікацію та практичні навички. А також беручи участь у вебінарах, коучингах, конференціях та інших нішевих заходах.

 

Нерухомість в Україні та інших країнах: оренда, купівля та продаж будь-яких об'єктів

Flagma – портал для бізнесу, що об'єднує країни. Здійснюйте імпорт, експорт товарів, послуг з одного облікового запису!

Де знайти роботу українцям: важливі рекомендації щодо працевлаштування у кризовій ситуації

 

Переваги для роботодавців

  • Оплата лише за виконану роботу.

Ви платите за час, присвячений виконанню конкретного завдання. В офісах або на виробництві відрядна оплата поки що практикується рідко.

  • Можливість залучати до проєкту фахівців з інших регіонів.

Таким чином, роботодавець не обмежений геолокацією та для користі справи може запрошувати виконавців з інших міст і навіть країн.

  • Економія бюджету.

Перевага є особливо актуальною для стартапів та бізнесів, розташованих у великих містах, де оренда приміщення коштує дуже дорого. Також немає потреби купувати меблі, обладнання для робочих місць. Організовувати санітарно-гігієнічні умови для працівників тощо.

  • Як правило, спрощений документообіг та звітність.

Однак це правило іноді не працює — у високотехнологічних, наукомістких сферах виробництва оплату праці позаштатника вдається включити до собівартості продукції не завжди і доводиться виділяти кошти із прибутку.

  • Можливість відмовитися від співпраці у будь-який момент.

Зручно, коли виконавець не виправдав очікувань, або змінилося бізнес-завдання. 

 

Безплатні або пільгові "читалки" для українців — дорослих та дітей

Популярні Youtub-канали для вивчення англійської мови

Вивчіть іноземну мову безплатно: список відкритих для українців ресурсів

 

Недоліки для фрилансерів

  • Необхідність постійно займатися пошуком замовників, самопіаром.

Фрилансер змушений витрачати час на пошуки замовників або сплачувати за послуги особистих менеджерів, спеціальних ресурсів (бірж з працевлаштування), купувати рекламу, вести професійні акаунти в соцмережах.

  • Нерівномірність прибутку.

У порівнянні з зарплатою штатного співробітника, доходи фрилансера непостійні. Це ускладнює планування та робить фінансову подушку безпеки необхідністю.

  • Робота вдома може стати водночас проблемою.

Так, помилкова думка близьких, що фрилансер вдома відпочиває, а не працює, створює безліч незручностей. Ніхто також не скасовував прокрастинацію, вигоряння та відволікаючі побутові фактори.

  • Можливі проблеми із оформленням банківських кредитів.
  • Необхідно самому займатися бухгалтерією, сплатою податків.

До речі, не декларування доходів у більшості держав розглядається як порушення податкового кодексу.

  • Відсутність соціальних гарантій.

Медичне страхування, витрати на лікування, відпускні виплати повністю лежать на фрилансері. А також пенсійні внески — інакше фрилансер зможе отримувати лише мінімалку.

  • Є ризик шахрайства та інших несумлінних дій із боку замовника.

Неоплата виконаних робіт, або часткова оплата, наклепницькі відгуки і т. д. — явище дуже поширене. При цьому фрилансер найчастіше позбавлений можливості довести свою правоту в очах закону та притягти до відповідальності, особливо якщо його роботодавець є громадянином іншої країни.

  • Потрібна сильна мотивація, самодисципліна.

Коли людина сама собі начальник, виникає спокуса чинити, як хочеться, як зручно. В результаті можна втратити частину доходу та/або зашкодити репутації.

  • Клієнт завжди правий.

Цей пункт перегукується із юридичною незахищеністю фрилансера. Оцінка результатів залежить від суб'єктивних поглядів замовника. Нерідко до нього підключаються інші “авторитетні думки”, які часто суперечать одна одній.

  • Технічні проблеми.

Доводиться уважно стежити, щоб інструменти завжди були в порядку. Догляд, ремонт, профілактика стають обов'язками віддаленого виконавця. Іноді процес виходить з-під контролю — наприклад, провайдер відключає інтернет, терміни виконання зриваються.

  • Відсутність кар'єрного зростання.

Зайняти керівний пост вдасться лише співпрацюючи з компанією. Також для фрилансера є недоступним досвід колег, яким така багата корпоративна субкультура.

 

Вибирайте українське: наші аналоги популярного софту для бізнесу та роботи

Отримайте нову професію: перелік безплатних для України онлайн-платформ

16 навчальних платформ та онлайн-шкіл, які відкрили безплатний доступ до своїх ресурсів на воєнний період

 

Недоліки для роботодавців

  • Утруднений контроль за виконанням завдань.
  • Є можливість розголошення конфіденційної інформації.
  • Ризик недобросовісного виконання робіт чи шахрайства з боку виконавця. Особливо, якщо він видалений територіально, перебуває в іншій країні.
  • Немає можливості залучати фрилансерів до виконання робіт, пов'язаних із державними таємницями чи особистими даними.
  • Можливі складнощі при залученні позаштатних виконавців до багатоетапних, багатоступеневих проєктів — будь-якої миті фрилансер може відмовитися від роботи або підвищити ціну.
  • Можуть виникнути складнощі з оплатою послуг фрилансера, особливо якщо він не є резидентом чи платником податків.
Повернутися на головну
Вибрати розділ
×