UKR
Чунь Цзе — Свято весни, або Новий рік у китайському стилі
2022.01.31

Чунь Цзе — Свято весни, або Новий рік у китайському стилі

Традиція зустрічати певну тварину-символ у новому році прийшла з Китаю. Яскраве, галасливе Чунь Цзе — дослівно Свято весни — найулюбленіше і найтриваліше свято в році, його відзначають не менше 15 днів. Шумні, барвисті фестивалі приваблюють туристів з усього світу.

Цікаві цифри

Китайський новий рік часто називають "місячним новим роком", оскільки його точна дата визначається на основі фаз Місяця. 1 лютого китайці зустрічатимуть 4720 рік, календарно випередивши весь світ більш ніж на 2500 років. 

Дата початку Свята весни не постійна — вона прив'язана до першого молодика, що наступає після зимового сонцестояння

У 2022 році в Китаї настає рік Тигра — це одна з дванадцяти міфічних тварин-покровителів року (Кабан (Свиня), Пацюк (Миша), Бик, Тигр, Заєць (Кролик), Дракон, Змія, Кінь, Вівця, Мавпа, Півень, Собака).

Біля домашнього вогнища

Щоб захиститися від чудовиська Ніан (Нань), що пожирає врожай, худобу, дітей і навіть дорослих, китайці розвішують червоні ліхтарики і прикрашають дома символічними візерунками, парними картинами з побажаннями. У святковому декорі переважає червоний колір, якого боїться люте чудовисько. Біля дверей обов'язково ставлять частування — наситившись, Ніан дасть спокій жителям щедрого будинку.

Крім того, господині проводять генеральне прибирання, адже у домівках зберуться всі члени сім'ї, навіть ті, хто знаходиться дуже далеко. Цей сезон подорожей називається Чуньюнь. За 2-3 дні до свята в Китаї настає транспортний колапс — дістати квитки на поїзд, автобус або літак стає просто неможливо. Компанії, в яких працюють китайці, змирилися з неминучістю тимчасової міграції працівників та визнають ці дні офіційною відпусткою.

Новорічну ніч відзначають так само як і в нас – за сімейним гулянням. 

Наступного після святкової ночі ранку діти шанобливо вітають батьків, одержуючи натомість червоні конверти з грошима — хунбао.

Святковий стіл

За трапезу сідають напередодні Нового року. Господиня накриває багатий стіл, на якому обов'язково присутні м'ясо, птах, риба, соєвий сир тофу і традиційні пельмені цзяоцзи, що втілюють побажання народження синів. Також обов'язкові численні солодощі, кондитерські вироби, у тому числі рисове печиво няньгао.

Останнім часом набирає обертів традиція відзначати свято у ресторані. Столики бронюють за кілька місяців, адже зробити це напередодні Свята весни просто неможливо.

У деяких сім'ях наймають професійних кухарів. Їхня зайнятість у ці дні настільки висока, що вони переміщаються від дому до будинку на своїх двох — не довіряючи транспорту, здатному надовго застрягти в пробках, кухарі буквально бігають від клієнта до клієнта.

Дань поваги друзям

Протягом перших п'яти днів мешканці країни ходять один до одного у гості. У подарунок приносять парні предмети в кількості 2, 6, 8 і так далі, але не 4 — це в Китаї нещасливе число. 

Існує милий звичай обмінюватися мандаринами. Прийшовши у гості, китайці вручають пару цитрусових господарям будинку. А йдучи одержують два інші. Таким чином, обидві сім'ї беруть участь в обміні побажаннями фінансового добробуту та достатку.

Вуличні ходи

За традицією китайці вбираються в костюми тварин та міфічних істот, щоб взяти участь у вуличних маскарадах та святкових ходах. На весняному фестивалі панують величні леви та дракони, їхні танці можна побачити протягом усіх п'ятнадцяти днів і навіть трохи згодом. Паради супроводжуються дзвоном, барабанним боєм та національною музикою. Завершальний день називають Святом ліхтарів, на вулицях з'являється безліч різноманітних ліхтариків.

Ці яскраві виступи залучають у Піднебесну туристів з усього світу, вони ж стали причиною популярності Свята весни у багатьох європейських та інших країнах.

Хоча офіційний Новий рік настає в Китаї 1 січня, його святкування відбувається тихо і непомітно — весь запал припадає на зустріч Чунь Цзе, коли немов змагаючись у самобутності, жителі Піднебесної імперії повертаються до середньовічних традицій.

 

Вам також буде цікаво:

В Україні Щедрий вечір!

Секрети хрещенської води

Свята Водохреща та Богоявлення 19 січня

Посівання 14 січня на щасливий новий рік

21 грудня 2021 — день зимового сонцестояння

Новий рік 2022: яку тварину ми зустрічатимемо?

Різдвяний Святвечір — церковні та народні звичаї, цікаві факти, прикмети

Повернутися на головну
Вибрати розділ
×