UKR
Різдвяний Святвечір — церковні та народні звичаї, цікаві факти, прикмети
2022.01.04

Різдвяний Святвечір — церковні та народні звичаї, цікаві факти, прикмети

6 січня (24 грудня за старим стилем) — вечір, що передує Різдву. Його назва походить від традиційної страви — сочива (куті).

Церковні традиції

У православному церковному календарі 6 січня — останній і найсуворіший день Різдвяного посту. Більшість віруючих відвідують на Святвечір церковні служби, сповідаються. Також готують подарунки, гроші, речі, які будуть віддані на користь бідних.

Протягом усього дня православні люди голодують. Їсти можна після першої зірки, яку символізує велика свічка, що виноситься на середину храму під час літургії. 

На знак того, що Божий Син народився не в царських хоромах, а в яслах хліва серед свійських тварин, стіл посипають соломою, поверх якої застилають білу святкову скатертину, а підлогу будинку посипають сіном. У центрі столу ставлять миску з кутею (сочивом). Рецепт старовинної куті дуже простий: відваріть 1 склянку зерен пшениці, промийте теплою водою. Додайте 100 г розтертого маку, 100 г ядер подрібнених волоських горіхів, 1-3 столові ложки меду, цукор. Для швидшого приготування пшеницю замочіть на ніч. За бажання в кутю кладуть сухофрукти, цукати, мармелад. Ще одне традиційне блюдо — узвар. Це міцний настій із запарених окропом сушених груш, чорносливу, вишень, яблук, шептали (сушених персиків або абрикос) з медом та / або цукром.

Всього на стіл подають 12 пісних страв (за кількістю апостолів): кутю, узвар, рибу, гриби, пироги та з пісною начинкою, картоплю, квасолю, пісні голубці та салати, різні страви з овочів та фруктів. Застілля починають із сочива. 

Старовинні звичаї

Більшість сучасних традицій святкування Святого вечора перегукуються зі старовинними звичаями. Так само ми ставимо ялинку і прикрашаємо її солодощами, зірками та сніжинками з фольги. Під деревом розміщуємо інсталяцію – Різдвяний вертеп. Кладемо подарунки для рідних та гостей.

В Україні в червоному кутку здавна ставили дідух — сніп із пшеничних, житніх чи вівсяних колосків. Дідух (коляду) прикрашали сухоцвітами, різнобарвними стрічками, косами з колосків. Встромляли серп, граблі або косу. Коляда символізував достаток та врожай в наступному році.

Для захисту від злих сил у кожен кут святкового столу клали по зубчику часнику.

Дітей відправляли до родичів із кутею. У відповідь ті ділилися своїм сочивом.

Колядування

6 січня розпочинаються Колядки. Охочі збираються компаніями і ходять по домах, щоб співати пісні, що прославляють господарів, Христа; несуть обіцянки добробуту. Колядники могли бути одягненими в костюми або звичайний одяг. У першому випадку до фольклорних пісень додавалися театральні дійства. 

Святковий одяг доповнювали квітами, вінками із вічнозелених рослин. Нерідко колядники водили "козу" — вбраного в хутра та інші кумедні деталі костюма персонажа. З атрибутів популярна Різдвяна зірка, дзвіночки, музичні інструменти.

Дорослі колядники вирушали в дорогу з настанням темряви. За звичаєм, обрядові ходіння припинялися до світанку. Діти найчастіше ходили вранці чи вдень. Їхні святкові “костюми” складалися зі звичайного одягу та масок кози, коня, журавля. 

Цікавий факт

Всесвітню популярність набув український авторський твір “Щедрик”. Написана Миколою Леонтовичем для українського хору на початку XX століття щедрівка миттєво завоювала серця людей і стала традиційним Різдвяним гімном у більшості країн.

Народні повір'я на 6 січня

 1. Якщо сочиво наповнює ємність з верхом, це хороша прикмета, що символізує достаток.
 2. Самотній гість обіцяє радість та щастя. Таких відвідувачів щедро обдаровують, запрошують за стіл.
 3. Напередодні Різдва забороняється сваритися, інакше весь рік пройде у сварках та конфліктах.
 4. Цього дня не можна виносити сміття. Його збирають, а потім виносять і спалюють іншого дня.
 5. У Святвечір одягають одяг світлих відтінків.
 6. Щоб заручитися здоров'ям та бадьорістю, паряться у лазні.
 7. Не можна полювати, рибалити, займатися рукоділлям, годувати курей. Дозволено лише приготування їжі.
 8. Дитина, яка народилася 6 січня, буде щасливою і багатою.

Прикмети погоди напередодні Різдва

 1. Якщо небо всіяне зірками, це вдалий для врожаю рік.
 2. Сильний мороз, сніг обіцяють багаті врожаї.
 3. Мало зірок на небі — мало ягід на кущах.
 4. Тьмяне, беззоряне небо — на нещастя.
 5. Перед Святом розтанув сніг — на великий урожай гречки.
 6. Багато інею — вродить багато пшениці.
Повернутися на головну
Вибрати розділ
×