UKR
В Україні Щедрий вечір\!
2022.01.13

В Україні Щедрий вечір!

Завдяки зміні Юліанського календаря на Григоріанський ми отримали ще один привід для веселих новорічних гулянь у ніч із 13 на 14 січня – Старий Новий рік (Маланки, Васильєв вечір, Щедрий вечір). Звичай відзначати цей день з'явився у 1918 році. Особливо до смаку припав той факт, що на відміну від традиційної зустрічі Нового року, яка припадає на строгий Різдвяний піст, до щедрого столу можна готувати скоромне і насолоджуватися кухнею, веселощами на повну.

 

Історичне коріння свята

За християнським календарем 13 січня вшановують Маланію Римлянку, а 14 січня святого Василя. У народних традиціях свята злилися докупи і втілилися в низку веселих, безшабашних ритуалів. Традиція ходити рядженими, щедрувати, посипати в будинках зерном бере початок у давніх звичаях Київської Русі. Головні персонажі Щедрого вечора Меланія і Василь стали вільною інтерпретацією язичницьких богів Мокоші і Велеса.

 

Мокош

Мокош в давньослов'янському пантеоні богиня долі, земної родючості, посередниця між небом і землею. Вона опікувалася жінкам, допомагала породіллям, сприяла всім жіночим справам, ремеслам (особливо прядінню). Слово "Мокош" трактують, як "матір коша" — тобто, мати гарного врожаю. За іншими версіями "мокош" означає "мокнути" (зв'язок з дощем та врожаєм) або mokos — прядіння, або "ма + кіш" — "мати долі". 

Мокош була однією з найважливіших постатей у язичницьких віруваннях. Цим пояснюється її (а не “чоловіка” Василя) провідна роль у зимових ходах. Цікаво, що трактування образу Мокоші перегукується з ще давнішим культом Матері Сирої Землі.

Спочатку богиня Мокош була дружиною Перуна. Однак покарана громовержцем за зраду зі змієм-Велесом, вона була скинута в нижній світ, звідки її щорічно рятує господар царства мертвих.

Мокош часто порівнюють з античними богинями: Гекатою, Деметрою, давньогрецькою Афродітою, римською Венерою, етруською Уні.

 

Велес

Християнський чудотворець Василь асоціюється у дослідників з Велесом — уособленням житейської мудрості, богом багатства, худоби та всього живого світу; власником потойбічного світу Наві. 

Міг приймати образ лускатого змія, дракона, бика, ведмедя та інших тварин. Помічники "скотиного бога" — будинкові, банники, лісовики, дворові, польовики, полудниці. Усі вони були невидимими покровителями порядку, добробуту.

Велесу приписують схожість із грецьким Аполлоном, індійським Шивою.

У слов'янських міфах Велес – другий чоловік Мокоші. Звичай ряджених вважати Маланку та Василя парою виправданий надіями наших предків-землеробів, їхньою залежністю від природи: тільки одружившись Мокош та Велес можуть подарувати людям багатий урожай. І тільки цієї ночі Мокош, що вирвалася з царства мертвих, і Велес, що ще не втратив людського вигляду, можуть одружитися.

 

Щедрий вечір: народні традиції

Згідно з переказами, у ніч з 13 на 14 січня Велес виводить Мокош з підземного світу, але потойбічні сили женуться за нею. Щоб заплутати вороже військо, у Щедрий вечір народ створює безліч підробних богинь (ряджений у ролі Меланки), оточує їх свитою — це Василь, коза, фольклорні персонажі та сторожа (солдати, драгуни, козаки). 

Жартівливі пісні про ледачу і недбайливу Меланку ніби натякають, що перед вами не справжня богиня, а підмінна.

 

Застілля

Щедрий вечір багатий на події, звичаї, цікаві повір'я. В Україні в кожному будинку накривали рясний стіл. У цьому й полягала головна різниця в порівнянні з Різдвяним Святвечором, під час якого їли лише пісну їжу. 

У червоному кутку будинку ставили миску із щедрою кутею. На відміну від пісного сочива її можна було заправити скоромним — м'ясом, салом, вершковим маслом, вершками, молоком. Також господині готували пироги, млинці, вареники з різною начинкою, шинку, холодець та інші м'ясні страви — щоб як слід пригоститися самим, віддячити щедруючим та посіваючим. Чим багатший стіл, тим більше наступного року буде "щедритися".

За стіл сідала вся родина. Одягали чистий, святковий одяг. Якщо сусіди хотіли помиритись, вони разом відзначали Старий Новий рік. Відмовляти у примиренні було не можна. Цього дня хлопці, які отримали гарбуз (відмову) під час сватання, повторювали спробу, сподіваючись на удачу.

 

Щедрування

Хлопці, дівчата і навіть сімейні селяни збиралися, щоб щедрувати, ходити рядженими, ворожити. Щедруючі вирушали в дорогу після заходу сонця. Попереду ватаги йшов хлопець з картонною або лучинною зіркою на палиці. Ніхто не мав права обганяти його — така традиція. 

Ряджені водили по хатах пару — Маланку та Василя. Юнак, який нарядився Маланкою, тягнув на собі всю виставу, тому для головної ролі вибирали молодця з неабияким почуттям гумору. Нехитра вистава висміювала повсякденну жіночу працю і пародіювала недбайливу господиню — Маланка навпаки мела, дивно одягалася, влаштовувала в хаті безлад. Дівчата могли одягатися в чоловічий одяг, зображуючи Василя.

Наша Маланка ложки мила

Та й у тарілці втопила.

Ложки у тарілку втопила,

Біленький фартух замочила.

Наша Маланка не робоча,

У неї сорочка парубка.

У компанії ряджених неодмінно була коза. Колись це була справжня тварина, проте набагато цікавішим і веселішим виявилося перевдягання. "Коза" одягала безглузде вбрання з вивернутого шерстю назовні кожуха, хутряної шапки та маски. Їй приставляли роги, копита та хвіст, навішували зв'язки бубликів, дзвіночки, стрічки, паперові квіти. У ході вистави коза помирала, оживала і танцювала під спів щедрівок. Волохата, обвішана символами достатку тварина, символізувала зимову “смерть” природи та її відродження в новому році.

Серед ряджених також можна було побачити комічну “горбату” або “носату” стару й старого, цигана та циганку, солдатів, яничарів та інших гіперболізованих персонажів. Обличчя розмальовували сажею та глиною. Для костюмів у хід йшов старий одяг і лахміття — чим кумедніше виходила компанія, тим багатшими були гостинці. 

Як і за старих часів, сьогодні щедруючим подають гроші, солодощі, калачі, горіхи та інші домашні блага. Все це складають у полотняну сумку, гроші віддають циганці, яка потім ділить видобуток. Також заведено пригощати ряджених за щедрим столом. Господарі радіють веселим гостям — де хазяйнувала Маланка, весь рік буде щедро і вдало. 

 

Ворожіння

Ще однією важливою турботою хлопців було вистежити дівчат, що ворожать, і забрати хвіртку (ворота) від того будинку, де вони зібралися. Навіть господар будинку не міг їм завадити. Щоби повернути власність, доводилося виставляти магарич. 

Юнаки лякали дівчат, намагалися завадити їхній ворожбі на нареченого. Так, черевичок, перекинутий через паркан, міг прилетіти назад. Або у вікно лазні, де зібралися ворожки, міг закричати поганим голосом “страшний звір”.

 

Землеробські звичаї

Перед світанком господар виносив Діда (Дідух), солому зі столу та сіно, зібране з підлоги, і спалював їх за брамою.

Дідух — ритуальний пучок колосків, що встановлювався в будинку на Різдво. Діда звивали з першого стисненого снопа. В Україні Дідух – аналог ялинки. Його оздоблювали стрічками, паперовими квітами, сухими рослинами.

Також селяни здійснювали ряд важливих для родючості землі та худоби ритуалів. Наприклад, уперше запрягали молодих в'ючних тварин — волів та коней, щоб вони звикали до упряжки. 

Якщо в саду не родило якесь дерево, господар підходив до нього зі словами: "Якщо вродиш — не зрубаю, якщо не вродиш — зрубаю" і тричі постукував по стовбуру сокирою.

Щоб улітку сад не долала гусениці та інша напасть, потрібно було оббігти його по периметру босоніж тричі. 

Ворожили на врожай, для цього на вулиці залишали пучки жита, пшениці, вівса, ячменю та дивилися: на який снопик випаде більший іній, на ту культуру і буде врожай.

 

Потойбічні сили

У староноворічну ніч нечиста сила гуляла по землі — гналася за Мокошшю, що залишила нижнє царство, втручалася у справи людей, намагаючись якнайсильніше нашкодити. Щедруючі намагалися повернутися додому до 12 години ночі, “щоб нечиста не прийняла їх за своїх і не поплутала”.

Велику силу отримували відьми, які відзначали цими днями шабаші. Щоб навіки встановити царство пітьми, відьми намагалися вкрасти з неба зірки та місяць. Для цього потрібно було стояти на дзвіниці ногами вгору. Але сонце, яке почало набирати чинності з 21 грудня, повертало у світ світло знову і знову.

Селяни вірили, що до святкового столу з'являються душі померлих родичів і намагалися їх умилостивити.

 

Прикмети та повір'я

 • Якщо під час приготування сочиво вилізе з горщика, або посудина трісне – не до добра.
 • Якщо кутя вдавалася, її з'їдали дочиста. Інакше викидали в полину разом із горщиком.
 • Щоб удача не “відлетіла” або не “відлинула” з дому, не готують страви з птиці та риби.
 • За стіл садять парну кількість людей або доставляють порожню миску.
 • Під час бенкету господиня не повинна вставати, щоб подбати про гостей. Все необхідне для гуляння має бути під рукою.
 • 14 січня не можна позичати гроші, інакше весь рік потребуватимете.
 • Не варто також виносити сміття, щоб ненароком не викинути з дому щастя.
 • Не хочете плакати — не рахуйте під Старий Новий рік металеві гроші; не вимовляйте число "тринадцять".
 • Першого дня Нового року (14 січня) жінка, яка мріє про обновки, повинна змінити кілька нарядів.
 • Шлюби, укладені Щедрого вечора, будуть щедрі приємними подіями.

 

Прогнози погоди

 • Якщо 14 січня буде багато зірок і мало снігу, весна буде ранньою.
 • Зоряне небо у новорічну ніч – до врожаю ягід та грибів.
 • Ясне зоряне небо віщує врожай гороху. Однак, якщо до ранку зірки згаснуть, визріти горох не встигне.
 • Вітряна погода — до спекотного літа.
 • Іній на гілках, сніг, мороз чи туман – до врожаю.
 • Сильний мороз і мало снігу — до рясного врожаю.
 • Відлига на Васильєв день провіщає холодне літо і мізерний урожай.
 • Завірюха 13 січня обіцяє гарний урожай горіхів. 
 • Завірюха в ніч з 13 на 14 січня пророкує неспокійний рік.
 • Якщо у новорічну ніч хмари йшли з півночі, чекали на врожай озимих. З півдня — ярих.
 • Якщо місяць йде на спад, весняний розлив буде незначним. Якщо місяць росте — чекайте повені.
 • Полин заповнений водою — на великий весняний розлив.

 

Щедрівки

Традиція “закликати” щедрий урожай та добробут існувала ще за дохристиянських часів. У коротких піснях, віршиках величали господарів будинку, бажали їм усілякого щастя, нагадували про гостинці для щедруючих.

 

Щедрівки для маленьких дітей 2-3 років

***

Ми щедруєм і співаєм під вікном.

Щастя, долі вам бажаєм всім гуртом.

Хай квітують ваші ниви золоті,

Щоб життя було щасливе в майбутті.

***

Щедрівочка щедрувала,

Ворітечка поламала.

Не журися, хазяїне,

Ворітечка полагоджу!

***

Щедрик-ведрик,

Дайте вареник.

Чи варили юшку?

Подайте галушку!

Із горбика та в долинку –

Дайте млинчик у торбинку.

***

Та дзвінка щедрівочка зігріває.

Ми вам щиро нащебечемо любо-щиро

І дощів, і радощів, щастя й миру!

***

Добрий вечір вашій хаті!

Ми прийшли пощедрувати!

Щастя зичимо родині,

Миру неньці Україні,

Всім достатку і везіння

У сім’ї порозуміння!

***

Горобчик летів,

Хвостиком вертів.

А ти, дядьку, знай,

Копієчку дай.

З Новим роком вас!

***

Щедрівочка щедувала,

З Новим роком вас вітала.

Щоб і свині в вас велися,

Щоб і кури в вас неслися,

Щоб і кіт у хаті нявкав,

І собака в дворі гавкав.

 

Щедрівки для дітей 3-4 років

***

Ой, господарю, господаречку,

Пусти в хату Меланочку,

Меланочка чисто ходить,

Нічого в хаті не пошкодить.

Як пошкодить, то помиє,

Їсти зварить та й накриє

Добрий вечір, щедрий вечір!

***

Щедрую, щедрую,

У вас цукерки чую.

А ви, дядьку, вставайте

Та мені одну дайте.

***

Вибіг козел

Із нових ясел,

Наставив рожок:

— Дайте пиріжок!

***

Сидить баба на припічку

В рябенькому очіпочку,

А дід на стільці,

Обуває постільці.

А нас не питайте,

По копійці дайте.

***

Щедрик добрий, я не гірший.

Дайте млинця, котрий більший

Що щедрушка — то пампушка,

Що щедреник — то й вареник.

***

Щедрівонька щедрувала,

Під віконце підбігала,

Що ти, тітко, напекла,

Винось нам до вікна.

Що ти, дядьку, нам напік,

Винось нам аж на тік.

Мати казала, щоб дали сала,

Батько сварився, щоб не барився.

***

Я маленький пастушок

Загорнувся в кожушок

На скрипочку граю,

Вас усіх вітаю.

А ви, люди, чуйте,

Коляду готуйте —

Яблучка, горішки

Дітям для потішки.

***

Дай, Боже, вечір добрий!

Дайте пиріг довгий.

А хоч коротенький,

Так мачку повненький,

Без ручок, без ніжок,

Щоб не побіг у сніжок!

Та не ламайте,

Та по цілому давайте.

***

Меланочка ходила,

Василечка просила:

– Василечку, мій батечку,

Пусти мене у хаточку.

Радуйтеся, люди,

До вас свято буде,

Столи застеляйте,

Нам пиріг давайте.

***

Я маленька дівонька,

Як у полі квітонька,

На сопілці граю,

Пісеньку співаю —

Всіх вас розважаю.

Будьте здорові!

***

Я маленька панночка,

Як в гаю фіалочка,

Раненько встаю,

Оченята протираю,

З празничком поздоровляю!

 

Щедрівки для дітей 4, 5, 6, 7 років

***

Щедрівочка щедрувала,

Під віконце підбігала. —

Чи ти, тітко, наварила,

Чи ти, тітко, напекла?

Неси мені до вікна,

І вареник, і пиріг

Неси швидше на поріг!

Як гаряче — давай нам.

Як холодне — нехай вам.

А в нашої неньки

Рученьки біленькі,

Кругом столу ходить,

Варенички робить.

***

Щедрий вечір, добрий вечір –

Щире, добре свято!

Щоб було у вас в родині

Діточок багато!

Щоб були усі здорові,

Сповнені рум’янку!

Щоб стелилась ваша доля,

Наче вишиванка!

Щоб в родині дружній вашій

Сміх котився щиро!

Щедрий вечір, добрий вечір,

Всім добра і миру!

***

Щедрий вечір, щедрівочка,

Залітає ластівочка,

Ластівочка залітає,

Господаря розбуджає:

— Вставай, вставай, господарю,

Подивися до товару.

На оборі дві корови,

Вони мають по бичкові,

Тії бички не хороші,

Вони варті чотири гроші.

Тії гроші не полова,

А Марійка чорноброва.

***

Щедро-щедро стіл накритий!

Буде рік багатий, ситий,

Буде щастя і здоров’я,

Жити будете з любов’ю,

Чесні будуть справи й дії,

Всі здійсняться ваші мрії!

Щедро-щедро вам бажаю!

З Новим роком вас вітаю!

***

Щедрий вечір, добрий вечір —

І дорослим, і малечі!

Щастя, радості, любові,

Щоб завжди були здорові

І багаті, і веселі

І надворі, і в оселі.

Щоб Господь оберігав,

Вам усе потрібне дав,

Щоб ви квітли з кожним кроком,

Отже, всіх вас з Новим роком!

***

Добрий вечір вашій хаті!

Ми прийшли пощедрувати!

Щастя зичимо родині,

Миру неньці Україні,

Всім достатку і везіння

У сім’ї порозуміння!

***

Як на щедрий добрий вечір

До вас гості завітали

Миру, радості доречи

Вашій хаті побажали.

Тож за стіл скоріш сідайте

І стрічайте гарне свято

Усіх родичів збирайте

Як би не було багато!

***

Як по селах ми ходили,

То щедрівочку зустріли.

З нею ось прийшли до хати,

Тож дозвольте щедрувати!

Щастя, радості, достатку,

В охорону — янголятко!

Хай приходять до оселі

Друзі вірні і веселі,

Хай погибнуть до ноги

Наші кляті вороги.

Миру всім, добра, любові.

Щоб усі були здорові!

***

Щедрий вечір, а я йду.

Сидить зайчик на льоду.

А я його став питати,

Куди іти щедрувати.

А він мені показав,

Ще й вушками помахав.

Іди, іди туди,

Де добрії люди,

Де хороша господиня,

Де хороший господар

Дають дітям щедрий дар.

Добрий вечір!

 

Щедрівки для дітей 8, 9, 10 років

***

У нашій криниці

Плавають синиці.

А ви, молодиці,

Печіть паляниці,

З печі виймайте,

Нам по пиріжку дайте.

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

А за сим словом будь же нам здоров,

Можний паноньку, господареньку,

Не сам з собою, з господинею,

З господинею та й з діточками.

Вінчуємо ж вас щастям, здоров'ям,

Щастям, здоров’ям та й новим роком,

А й новим роком та й довгим віком!

***

Щедрий вечір, добрий вечір

Я щедрую у дядька.

Дайте, дядьку, пиріжка.

Як не дасте пиріжка –

Візьму вола за ріжка,

Та виведу на моріг,

Та й викручу кривий ріг,

Буду волом робити,

Кривим рогом трубити.

Гу-гу-гу-гу-гу!

***

Як ходили ми бродили,

То щедрівочку зустріли.

З нею ми прийшли до хати,

Тож дозвольте щедрувати!

Щастя, радості, достатку,

В охорону — ангелятко!

Хай приходять до оселі

Друзі вірні і веселі,

Море сміху і любові.

Щоб усі були здорові!

***

Ой, дівчинку, барвінчику,

Посаджу тя в городчику,

Буду тебе шанувати,

Сім раз на день поливати.

Ой, кучмо, кучмо, несу тя бучно,

Пустіть до хати,

Будем гуляти,

На дворі мороз,

Гуляти не мож,

А тому-сьому

По червоному,

А нам, щедрівкам –

По золотому!

***

Прийшли щедрувати до вашої хати.

Щедрий вечiр, добрий вечiр!

Тут живе господар – багатства володар.

Щедрий вечiр, добрий вечiр!

А його багатство – золотiї руки.

Щедрий вечiр, добрий вечiр!

А його потiха – хорошiї дiти.

Щедрий вечiр, добрий вечiр!

***

В нашій Україні

Свято гарне є!

Це Щедрівка з сином

Щедриком іде!

Віхола танцює

З Щедриком вгорі,

І Щедрівку чути

В кожному дворі!

Весь народ радіє,

Пісеньки співа.

В тих піснях лунають

Чарівні слова.

На добро, достаток,

Щастя та любов

Шле благословіння

Чудо-дзвін церков!

Панував завжди щоб

В Україні мир,

Землю нашу рідну

Бог благословив!

***

Меланка ходила,

Добривечір!

Василька водила:

Добривечір!

– Васильку, мій синку,

Добривечір!

Пусти у хатинку.

Добривечір!

Я жита не жала,

Добривечір!

Чесний хрест держала,

Добривечір!

Золоту кадільницю.

Добривечір!

Кадітеся, люди,

Добривечір!

Ось вам Христос буде.

Добривечір!

Свічу Богу ставте,

Добривечір!

А нам пиріг дайте!

Добривечір!

***

Щедрий вечір, добрий вечір.

Й усім людям на весь вечір.

Сидить же він в кінці стола.

А на ньому шуба, шуба льова.

Як не даси, дядюсю, пирога

Виведемо вола за рога. 

Де віл ногою — там жито копою, 

Де віл рогом — то там жито стогом. 

Де віл хвостом — то там жито трестом. 

Мені мати казала, щоб приніс кусок сала, 

А батько сварився, щоб довго не пізнився. 

 

Щедрівки для дітей 10, 11 років

***

Тільки визирнув на небо

Місяць-зорепас,

Щедрий вечір, добрий вечір

Завітав до нас.

Йшов – не йшов, а просто линув,

Ми його чекали,

Щоб велику Україну

Лихо обминало.

У родину нашу всеньку

Стиха увійшов –

І до кожного серденька

Світлий шлях знайшов.

Залунали скрізь щедрівки

І слова вітань!

Щедрий вечір, добрий вечір…

Добрий день, настань!

***

Василева мати

Пішла щедрувати,

Щедрий вечір!

Добрий вечір!

Пішла щедрувати,

На ризи збирати.

Щедрий вечір!

Добрий вечір!

Зібрала на ризи

Та все золотії.

Щедрий вечір!

Добрий вечір!

А у тії ризи

Христос убирався.

Щедрий вечір!

Добрий вечір!

Христос убирався,

В Йордані хрещався.

Щедрий вечір!

Добрий вечір!

***

Бігла мишка по льоду,

Загубила коляду,

А ти біжи, позбирай –

Буде шишка й коровай!

Щедрий вечір, пане господарю.

Щасти, Боже, твоєму товару,

Твоєму товару, твоєму достатку,

Щоб ти не мав ніколи припадку

Ні в коморі, ні на оборі!

***

Щедрик-бедрик, дайте вареник,

Грудочку масла, кільце ковбаски,

Дайте книш, бо пущу в хату миш,

Дайте ковбасу, бо хату розтрясу,

Дайте ще кишку, з”їм у затишку.

***

Щедрий вечір вам у хату!

Часу маю небагато!

До світанку б говорила,

Без вечері вас лишила!

Щастя зичу і достатку,

Щоб усе було в порядку!

Тож віддячуйте швиденько,

Бо я можу так довгенько!

***

По горі, по горі пави ходили

По горі, по горі пави ходили,

Пави ходили, пір’я губили.

Красна панна пір’я збирала,

Пір’я збирала, в рукавець клала.

З рукавця брала, віночок плела.

При одній свічці умивалася,

А при другій — утиралася.

А убравшись, до церкви ішла,

До церкви ішла, як зоря зійшла.

Здибають її пани королі,

Її здибають, її питають:

– Чи ти царівна, чи королівна?

– Ні я царівна, ні королівна,

Батькова дочка, як паняночка.

***

Ходе Ілля на Василя,

Несе пугу житяную.

Куди махне — жито росте,

Вроди Боже жито, пшеницю

І всяку пашницю.

У полі ядро,

У домі добро.

У полі колосок,

А в домі — пирожок.

Здрастуйте, з Новим роком,

з Василем!

***

А в дядька, дядька

Дядина гладка.

Не хоче встати,

Щедрівки дати.

Нам дати, нам дати.

Дай, Боже, вечір добрий!

Дайте дохід нам!

Як не дасте доходу,

Перевернем хату в воду!

***

На нове вам літо, на красне вам літо!

Куди кінь хвостом, туди й жито кущем.

Куди коза рогом, туди й сіно стогом.

Скільки осиночок, стільки вам й свиночок;

Скільки ялинок, стільки й корівок;

Скільки свічок, стільки й овечок.

Щастя вам, Господар з Господинею!

Міцного здоров’я!

З Новим роком, зі всім родом!

 

Щедрівки для дітей 11-12 років

***

Добрий вечір тобі, пане господарю, радуйся!

Ой радуйся, земле, Син Божий народився!

Застеляйте столи, та все килимами, радуйся!

Ой радуйся, земле, Син Божий народився!

Та кладіть калачі з ярої пшениці, радуйся!

Ой радуйся, земле, Син Божий народився!

Бо прийдуть до тебе три празники в гості, радуйся!

Ой радуйся, земле, Син Божий народився!

А той перший празник – Рождество Христове, радуйся!

Ой радуйся, земле, Син Божий народився!

А той другий празник – Святого Василя, радуйся!

Ой радуйся, земле, Син Божий народився!

А той третій празник – Святе Водохреща, радуйся!

Ой радуйся, земле, Син Божий народився!

Хай святкує з нами вся наша родина, радуйся!

Ой радуйся, земле, Син Божий народився!

Вся наша родина, славна Україна, радуйся!

Ой радуйся, земле, Син Божий народився!

***

Ой сивая та і зозулечка.

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

Усі сади та і облітала,

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

А в одному та і не бувала.

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

А в тім саду три тереми.

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

У першому – красне сонце,

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

У другому – ясен місяць,

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

А в третьому – дрібні зірки,

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

Ясен місяць – пан господар,

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

Красне сонце – жона його,

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

Дрібні зірки – його дітки,

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

***

Чи дома, дома пан хазяїн,

То я знаю, що він дома,

Сидит жи він кінця стола,

А на йому шуба люба,

А на шубі попасок,

А на попасочку калиточка,

У калиточці сім шеляжечків,

Сьому-тому по шеляжечку,

А нам діткам по пиріжечку,

А старим бабам по паляниці,

Щоб плодилися бики й телиці,

Чорні ягниці, сиві баранці.

***

А ми будем щедрувати,

Бо пустили нас до хати.

Ми щедрівочку співаєм –

Щастя в домі всім бажаєм!

Щоб росла у вас пшениця,

І родила вся пашниця,

І щоб хліб та пироги

На столі завжди були.

Щоб водилися і гроші,

Щоб харчі були хороші.

І щоб гривні та "зелені"

Набивали вам кишені!

Хай вам меду буде бочка,

І щоб заміж вийшла дочка.

А як син у вас ще є –

Хай невістку Бог дає!

Щоб у вас була худоба,

А для нас – солодка здоба.

Ми помолимось за ласку –

Киньте в торбу ще ковбаску.

Всі ми щиро щедрували,

Щоб і сала в торбу дали.

Як мине цей рік багатий,

Ще прийдемо щедрувати!

***

Я щедрую у квартирі, щоб жили ви всі у мирі!

Щоб зарплати гарні мали і щоб ліки не купляли,

А завжди були здорові, в радості жили й любові!

Не сварились і не бились, хто ще вільний — оженились!

Гарну хату збудували і ніяк не бідували!

Ці слова у вуха Богу, а мені б чогось смачного!

Як смачненького нема, то собі куплю сама!

Грошей дати не забудьте, та й собі щасливі будьте!

***

Щедрий вечір всім нам, на добру годину,

Породила Діва Предвічного Сина:

Ладо, Ладо, Ладо!

Всім на світі радо:

Щедрий вечір на землі!

Не в пишних палатах Бога породила,

А в біднім вертепі Господа повила.

Ладо, Ладо, Ладо!

Всім на світі радо:

Щедрий вечір на землі!

***

Старий Рік минає,

Новий наступає,

Новий наступає!

Пане Господарю,

Великий Владарю,

Великий Владарю!

Дайте нам з полиці

Із медом пшениці,

Із медом пшениці!

А ще щось такого —

До того смачного,

До того смачного!

Не дайте нам стояти,

Впускайте до хати,

Впускайте до хати!

Новий Рік приходить,

Щастя в дім приносить,

Щастя в дім приносить!

***

Щедрик на бедрик,

Дайте вареник.

Мати казала,

Щоб дали сала.

Батько сварився.

Щоб не барився.

Та давайте хутчій,

Побіжимо шпарчій.

Бо короткі свитки

Нам померзнуть литки.

 

Щедрівки для дітей 12, 13, 14, 15 років

***

Ой сивая, тая зозуленька,

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

Усі сади та і облітала,

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

А в одному та і не бувала.

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

А в тім саду три тереми.

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

А в першому – ясен місяць,

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

А в другому – красне сонце,

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

А в третьому – дрібні зірки.

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

Ясен місяць – пан господар,

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

Красне сонце – жона його,

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

Дрібні зірки – то їх дітки.

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

***

Ой сів Христос вечеряти,

Щедрий вечір,

Добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

Пришла до Нього Божа Мати,

Щедрий вечір,

Добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

Ой, дай, Сину, райські ключі — 

Щедрий вечір,

Добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

Одімкнути рай і пекло,

Щедрий вечір,

Добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

Випустити грішні душі.

Щедрий вечір,

Добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

Одні си не пускати:

Щедрий вечір,

Добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

Що налаяла отца й матір,

Щедрий вечір,

Добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

Не налаяла, а подумала.

Щедрий вечір,

Добрий вечір,

Добрим людям на здоров'я!

***

Ой, господарю, господарочку,

Пусти до хати Маланочку,

Наша Маланка – господиня,

Як помастить, так помиє.

Стоять миски під лавкою

Та заросли муравкою.

Стоять горшки під другою

Та заросли усугою.

***

Ой слухай, козо,

Де труби гудуть,

Там млинці печуть,

То і нам дадуть.

Хазяїн іде, пожиток несе,

Перший пожиток –

Мірочка гречки,

Другий пожиток –

Мірочка жита,

Третій пожиток — 

Решето вівса,

Та й щедрівка вся!

За ці щедрівки –

Кружальце ковбаски,

А з цієї мови

Будьте здорові!

***

Щедрик, щедрик, щедрівочко,

Йди з хати до хати

Добрих друзів добрим словом —

Серцем привітати.

Пироги, вилазьте з печі,

Наливайтесь, вина.

Добрий вечір, щедрий вечір,

Мати Україна.

Килим, килим, веселочко,

Клич гостей в оселі,

І співанкою гучною

Піднімись до стелі.

Стали в парі, стали в парі

Стрілочки-сестриці.

Вище чари, повні чари.

Чари-чарівниці.

Вітер басом, вітер басом,

А скрипками — хуга.

Бубон місяця нагрівся

Від пруга до пруга.

Сніговиця білолиця

І Мороз червоний —

Руки в боки й вихилясом —

Аж регочуть гони.

Хто там, хто там в шибку стука?

Може, гість далекий?

Може, змерзли біля вікон

Молоді смереки —

То щедрівка-мандрівочка

Йде з хати до хати…

Добрий вечір, щедрий вечір,

Україно-мати.

***

В зеленім ліску по жовтім піску

Щедрий Святий Вечір Божий!

Пава ходила, пір'я згубила.

Щедрий Святий Вечір Божий!

В зеленім ліску по жовтім піску

Щедрий Святий Вечір Божий!

Дівчина ходила, пір'я збирала.

Щедрий Святий Вечір Божий!

Пір'я збирала, в фартушок клала.

Щедрий Святий Вечір Божий!

В фартушок клала, віночок плела.

Щедрий Святий Вечір Божий!

 

Щедрівки для дорослих

***

Щедрик ведрик,

Дайте вареник,

Грудочку кашки,

Кільце ковбаски,

Ще того мало — 

Дайте ще сала;

Ще того трішки — 

дайте лепішки;

(Або) дайте ковбасу,

(Я до) дому понесу,

(А) як дасте кишку,

То з'їм в затишку!

***

Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка,

Стала собі щебетати,

Господаря викликати:

 — Вийди, вийди, господарю,

Подивися на кошару,

Там овечки покотились,

А ягнички народились.

В тебе товар весь хороший,

Будеш мати мірку грошей.

Хоч не гроші, то полова,

В тебе жінка чорноброва.

Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка.

***

Коза, Меланка і Циганка

Йдуть на подвір'я наше зранку,

На всі щедрують голоси:

“Давайте за те нам ковбаси!“

Ватаги весело крокують,

Добро і радість всім щедрують. 

Де ходять ряджені — там сміх

А з неба сипле-сипле сніг.

***

Щедрик-ведрик, дайте вареник,

Баночку івасів — щоб ніколи не висів,

Кільце ковбаски — щоб стояв до Паски,

Бутилочку кагору — щоб дивився вгору,

А як не дасте — то він до пупа приросте!

***

Щедрий Вечір!

Добрий Вечір!

На щастя, на здоров'я, 

На Новий Рік,

Щоб уродило краще,

Ніж торік жито, пшениця,

Всяка пашниця, Коноплі — по стелю,

Сорочка — по землю,

А льон — по коліна,

Аби в вас хрещених

Голова не боліла,

Кукурудза — на диво,

Ячмінь — на пиво,

Пшениця — на коровай,

А ти, добрий господарю,

Про все це добре дбай,

І цукровий бурячок,

Щоб був добрий первачок,

Щоб корова отелилась,

Свиня славно поросилась,

Курка яйця хай несе,

Бджілка меду принесе,

Пошли вдачі, господарю, на все!

Бажаю вам щастя, 

Бажаю вам миру,

У серці — любові,

А в хаті — добра,

І щоб не хворіла дітвора!

Веселої вдачі!

Щоб не були ледачі!

Здоров'я нівроку — 

Нового вам року!

У злагоді жити!

І діточок ростити!

Білявих,чорнявих,

Веселих і жвавих!

Не бійтесь приємну

Цю мати мороку,

Щасливого вам Року!

***

Ми щедруєм і співаєм під вікном.

Щастя, долі вам бажаєм всім гуртом!

Хай квітують ваші ниви золоті,

Щоб життя було щасливе в майбутті!

***

Щедрий вечір, добрий вечір.

Й усім людям на весь вечір.

Сидить же він в кінці стола.

А на ньому шуба, шуба льова.

Як не даси, дядюсю, пирога

Виведемо вола за рога.

Де віл ногою — там жито копою,

Де віл рогом — то там жито стогом.

Де віл хвостом — то там жито трестом.

Мені мати казала, щоб приніс кусок сала,

А батько сварився, щоб довго не пізнився.

***

Щедрівочка щедрувала,

З новим роком вас вітала,

Щоб і курки в вас неслися,

Щоб і свині в вас велися,

Щоб і кіт у домі нявкав і собака в дворі гавкав,

Щоб ваш дім фінанси мав, а в господаря стояв!

***

В нашого хазяїна золотії гори,

Золотії гори, високії дуби.

Приспів:

Щедрий вечір, добрий вечір

Добрим людям на здоров’я.

Дуби порубати, землю попахати

Та й поволочити.

Землю попахати, дочку віддати,

Пива наварити.

Пива наварити, сина оженити

Да й гарно погуляти.

Гарно погуляти, ой дай боже,

На той рік дождати!

***

Послала нас мати в село щедрувати.

А батько сварився, щоб не барився.

А мати казала, щоб ви дали сала.

Виносьте книш, бо впущу в хату миш!

Виносьте ковбасу, бо хату рознесу!

Дайте ще й кишку — з'їм у затишку!

Дайте, дядьку, п'ятака, 

А ви, тітко, гроші, 

Будьте хороші! 

Добрий вечір!

***

Тікай, кутя, із покутя, 

А узвар — іди на базар, 

Паляниці, лишайтесь на полиці, 

А дідух — на теплий дух, 

Щоб покинути кожух.

***

Щоб євро сховане в коморі,

Щоб сало рохкало у дворі,

Щоб в гаражі стояв Феррарі,

В сараї — Лексус ще у парі,

У хаті — з мрамору камін,

Та й басейн, хоча б один.

Щоб гідромасажер з джакузі,

Щоб Хенессі бовталось в пузі.

Вітаю зі Старим Новим Роком!

***

Щедрий вечір всім нам, щаслива година,

Породила Діва Предвічного Сина:

Ладо, Ладо, Ладо!

Всім на світі радо:

Щедрий вечір на землі!

Не в пишних палатах Бога породила,

А в біднім вертепі Господа повила.

Ладо, Ладо, Ладо!

Всім на світі радо:

Щедрий вечір на землі!

***

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на весь вечір!

А я знаю, що пан дома,

Сидить собі кінець стола.

Сидить собі кінець стола,

А на ньому шуба люба,

А на ньому шуба люба,

А в тій шубі калиточка.

А в тій шубі калиточка,

В тій калитці сім червінців,

В тій калитці сім червінців,

Усім дітям по червінцю.

 

Вам також буде цікаво:

Велика підбірка новорічних мультиків

21 грудня 2021 — день зимового сонцестояння

Новий рік 2022: яку тварину ми зустрічатимемо?

Улюблені новорічні фільми: що подивитися на зимових канікулах у 2022 році?

Повернутися на головну
Вибрати розділ
×